Studenti recenzují literaturu pro děti III: David Böhm: Teď. Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí

David Böhm: Teď. Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí, Labyrint, Praha 2023, 120 stran, prodejní cena 495 Kč

 

Co je čas? Proč někdy minuta uteče mrknutím oka, a někdy se vleče jako šnek? Děti čekají celou věčnost na další Vánoce, dospělí si povzdechnou „Už zase? Teď jsme schovali ozdoby.“ Co vlastně je to „teď“? Nad tím vším hloubá David Böhm (1982), český výtvarník, ilustrátor a spisovatel, známý hlavně svými autorskými knihami. Teď je sice knihou primárně pro děti, ale může si ji přečíst kdokoli; dokonce lze říct, že z ní budou mít větší požitek dospělí.

Rozebírat čas není vlastně vůbec jednoduché. Nepochybně existuje – ať už ho vnímáme, nebo nevnímáme, přemýšlíme nad ním, anebo ne, čas vždy existoval a vždy existovat bude. Co ale tedy vlastně čas je? Otáčení a kroužení naší planety v rámci sluneční soustavy? Nejenom to. Autor rozebírá jak praktické aspekty času, tak v podstatě filosofické otázky.

Untitled design-43

Kniha může fungovat jako miniencyklopedie času. Čtenáři se dozvědí o sluneční soustavě, o tom, jak se čas začínal poprvé odhadovat a měřit, co jsou biologické hodiny – záležitosti, které se děti učí ve škole, na které však mnoho dospělých už ani nemyslí. Zároveň dílo otevírá různé otázky. Každá minuta je stejně dlouhá, ale žádná minuta není identická. Za minutu můžeme stihnout překvapivě velké množství pohybů, třeba odšroubovat hlavou šedesát osm víček láhve. Ale taková minuta v čekárně bez rozptýlení, to už se zdá jako věčnost. Zajímavý je poznatek, že čas lze vnímat i z jiného než lidského pohledu, člověk přece není jediné stvoření na světě. Žralok grónský se dožívá čtyř set let, jepice obecná zhruba čtyřiadvaceti hodin. Autor také rozebírá tlak společnosti trávit každou minutu užitečně nebo uchovávat každý významný moment fotograficky.

Tíživá témata jsou zpracována přijatelným způsobem, jednoduchými větami, které dokážou krásně obsáhnout téma. Vše je doplněno vizuálně: kresbami, malbami, sochami, fotkami. Děti kniha učí jistému propojení s biologií, ohleduplnosti k času druhých. Jemně vede k vnímání času, k tomu, že život nemusí být jenom hon za užitečností – a že je dobré žít přítomností. Dospělým pak titul Davida Böhma připomíná myšlenky, které možná dávno víme, ale často na ně zapomínáme.

 

Simona Matúšová

Autorka je studentkou žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy; text vznikl v rámci semináře na katedře žurnalistiky IKSŽ, vedeného Janou Čeňkovou.