Studenti recenzují literaturu pro děti IV: František Tichý: Rekrut 244

František Tichý: Rekrut 244, ilustrace Stanislav Setinský, Baobab, Praha 2022, 326 stran, prodejní cena 370 Kč

 

Kniha Františka Tichého (1969) s názvem Rekrut 244 se soustředí především na mladší čtenářstvo. Příběh se odehrává v poměrně nedaleké budoucnosti, v roce 2055. Ačkoli je inspirace podobně zaměřenými díly dosti zřejmá, čtenáři to při postupném odkrývání napínavého děje nijak nepřekáží. Paradoxně je tato skutečnost i možnou výhodou, jelikož si připadáme jako ve známém prostředí. Autor čtenářům navíc pomáhá vkládáním anglicismů a slangu typického pro mladší generaci.

Rekrut 244

Na začátku se nacházíme v domnělém bezpečí a blahobytu města obehnaného vysokými zdmi, které nás chrání před vším zlým za nimi. Každodenní život, který je bezvýhradně ovládán Systémem, na nějž jsou všichni napojeni, sledujeme očima mladého chlapce Jonyho.

Postupně se dozvídáme, že existují přesná a nekompromisní pravidla chování, jakási soustava, jež trestá neposlušnost – nebo zakazuje úplně dotyky mezi lidmi. Jony si například dovolí letmou úvahou zapochybovat o nastavení jejich života, načež se dočká nejdříve zkrácení času na tělocvik a následně menšího přídělu na příštím obědě. Už zde vidíme silné prvky nesvobody.

Téměř celá realita je podrobena virtuálnímu světu, na který se všichni připojují a jenž je neustále kontroluje a řídí. Jony je však vybrán na armádní misi, při jejímž plnění začne postupně odhalovat znepokojující nedokonalosti perfektně řízeného „systémového“ života. Postupně si společně s Jonym pokládáme otázky o manipulativním systému, důležitosti lidského kontaktu a v neposlední řadě o roli a práci státu. Možná až alarmující část z těchto otázek si můžeme položit i my sami za pár let.

Román ocení každý, kdo má rád klasickou kombinaci vědecké fantastiky a dystopie – ale zároveň hledá v tomto směru svěží vítr.

 

Martin Klouda

Autor je studentem žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy; text vznikl v rámci semináře na katedře žurnalistiky IKSŽ, vedeného Janou Čeňkovou.

Zpět do obchodu