Markéta Pilátová: Arnoštova cesta, ilustrace Eliška Podzimková, Odeon/EMG, Praha 2023, 72 strany, prodejní cena 359 Kč
Markéta Pilátová (1973) v ilustrované knize Arnoštova cesta představuje čtenářům poutavou biografii Arnošta Lustiga, významného českého spisovatele (1926–2011). Nabízí jedinečný pohled na život člověka, jehož literární dílo je hluboce zakořeněno v tragických událostech druhé světové války. Autorka prostřednictvím dvaceti dvou obrazů předkládá čtenářům příběh, který je jak emocionálně, tak historicky bohatý.
Příběh je vyprávěn prostřednictvím dialogů s dcerou Evou. Tento rozhovor přesahuje rámec pouhé biografie a stává se intimním a osobním pohledem na Lustigovy životní osudy. Pilátová nechává spisovatele vyprávět o klíčových okamžicích jeho života, od dramatických zážitků z koncentračních táborů až po jeho literární kariéru. Holokaust se stává více než jen historickým faktem, zasahuje hluboce do osobní zkušenosti, kterou čtenáři mohou prožít skrze oči mladého Lustiga. Prostřednictvím jeho vyprávění čtenáři nejen získávají lepší porozumění historickým událostem, ale také jsou nuceni zamyslet se nad tím, jak tyto události formovaly současnost. Lustigovy zkušenosti z koncentračních táborů jsou prezentovány jako živé vzpomínky, které ovlivnily jeho pohled na svět a jeho literární tvorbu.
Ilustrace Elišky Podzimkové (1992) dodávají další rozměr. Její koláže, kombinující kresbu a fotografii, vytvářejí vizuálně bohatý svět, který doplňuje a rozšiřuje vyprávění Markéty Pilátové. Podzimková dokáže svými obrazy zachytit jak hrůzy války, tak momenty dětské nevinnosti a radosti. Tento kontrast mezi temnotou a světlem je všude přítomen a dodává knize hloubku a komplexnost.
Pilátová se nebojí dotknout se i těžkých témat, jako jsou morálka, odvaha a přežití. Skrze Lustigovy příběhy se čtenáři setkávají s otázkami, které jsou relevantní i dnes. Jak člověk přežije v extrémních podmínkách? Jaký je smysl odvahy a jaké hodnoty jsou nejdůležitější? Tyto otázky jsou zpracovány s jemností a empatií, což činí z Arnoštovy cesty nejen literární dílo, ale i filozofickou reflexi.
Autorka s ilustrátorkou vytvořily knížku, která je přístupná i dětem, aniž by ztrácela svou hloubku a význam. Tato kombinace textu s ilustrací umožňuje mladším čtenářům lépe porozumět složitým historickým a morálním otázkám, a zároveň je vybízí k tomu, aby se ptali a učili se více o minulosti.
Arnoštova cesta si zaslouží pozornost nejen kvůli svému literárnímu a historickému významu, ale také díky schopnosti propojit různé generace čtenářů. Je nejen poctou Arnoštu Lustigovi, ale i silným příběhem o lidskosti, odvaze a naději. Určitě zůstane v paměti čtenářů dlouho po dočtení poslední stránky a bude inspirovat k dalšímu přemýšlení o historii a našich hodnotách. Představuje významný příspěvek k literatuře věnované holokaustu a je důkazem, že i dnes je možné přinést nové a originální pohledy na toto důležité téma.
Dominika Hovadová
Autorka je studentkou žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy; text vznikl v rámci semináře na katedře žurnalistiky IKSŽ, vedeného Janou Čeňkovou.