Děti, čtete?! 2024: Ivana Pecháčková
Na atmosféru prvního ročníku ve Strahovském klášteře nikdy nezapomenu…
Koncem minulého století u nás začaly opět vycházet kvalitní umělecké knihy pro děti a mládež. V devadesátých letech se brzy nasytila poptávka po prvorepublikových titulech, typu Káji Maříka, Marbulínka, Gabry a Málinky, nebo po překladech, které za předchozího režimu nemohly vycházet. Rodiče najednou zatoužili číst svým dětem nové české knížky, napsané a ilustrované českými výtvarníky a výtvarnicemi. Až na vzácné výjimky je začalo vydávat několik malých nezávislých nakladatelství, plných nadšených milovníků krásné české knihy, jejíž tradice sahá do dvacátých let minulého století, kdy knihy ilustrovali velcí malíři a výtvarní umělci, jako Jan Preisler, Jan Zrzavý, Josef Čapek a řada dalších slavných jmen.
Většina těch malých nakladatelů své domy už dávno zavřela, ale knihy, které vydávali, tu zůstaly – v archivu Památníku národního písemnictví ve Strahovském klášteře. S myšlenkou předvést veřejnosti jejich krásnou produkci z těch let jsme se sešli s tehdejším ředitelem památníku Zdeňkem Freislebenem, abychom připravili reprezentativní výstavu. Já už měla v hlavě nápad na literární festival v celém areálu Strahovského kláštera, kde památník sídlil a měl svůj archiv a depozitáře. Mohla jsem si to dovolit, protože premonstráti (jedni z prvních šiřitelů vzdělanosti v Čechách před devíti sty lety) jsou obzvláště nakloněni všemu, co nějak souvisí s knižní kulturou.
Tehdejší opat Michael Josef Pojezdný mne s mapkou v ruce provedl po všech nádvořích Strahovského kláštera, ambitem i knihovnou, a potvrdil, že všechny tyto prostory můžeme pro právě vznikající festival Děti, čtete?! užívat za symbolickou jednu korunu po celé tři dny – a zdůrazňoval, jak je nutné nastupující generaci připomínat, jak důležitou roli v jejich životě musí hrát knihy.
Ty první ročníky festivalu ve Strahovském klášteře, kdy jsem vydatně spolupracovala s Památníkem národního písemnictví, jsou skutečně nezapomenutelné. Několik desítek dílen pro děti z celé republiky (třídy přespávaly v tělocvičně nedalekého gymnázia Jana Keplera) mělo nečekanou návštěvnost. Přálo nám počasí, premonstráti i zaměstnanci památníku a pomáhala spousta ochotných studentů z Keplerova gymnázia. Výtvarnou podobu festivalu pak měl každoročně na starost někdo z řad našich ilustrátorek a ilustrátorů.
Dnes už se festival odehrává na nejkouzelnějším ostrůvku Prahy, na Kampě, a přes řeku v Městské knihovně na Mariánském náměstí, ale na atmosféru prvního ročníku ve Strahovském klášteře nikdy nezapomenu…
A samozřejmě věřím, že letošní jubilejní patnáctý ročník festivalu Děti, čtete?! se vydaří stejně jako ten první na Strahově.