Neohodnoceno

Přednáška na téma současné české literatury pro děti

Zajímá vás, co je aktuálního na poli české literatury a v rámci ilustrace knížek české literatury pro děti a mládež? Jaké tituly vycházejí, kteří autoři/autorky nebo ilustrátoři/ilustrátorky stojí za pozornost, jaká témata jsou v kurzu? Jak souvisí ilustrace současné české knížky pro děti a mládež s komiksem, animovaným filmem nebo počítačovou hrou? Jak se navzájem prorůstají, doplňují?  

📘 PROGRAM PRO DĚTI 12+ A PRO DOSPĚLÉ 

⏰ 60 až 90 min. 

📍 Centrum české dětské knihy, případně vámi zvolená lokalita

🧒 🧒🏻 pro skupinu max. 20 dětí (větší skupina vzhledem ke kapacitě našeho prostoru po předchozí domluvě)

3 000 Kč
Kategorie: Nabízíme

Vyberte si lektorku či lektora a dejte nám vědět!

 

 

 

Jana Čeňková

Pedagogicky a vědecky působí na Katedře žurnalistiky Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Zabývá se historií a kritikou české literatury a ilustrace, zejména pro děti a mládež; je činná rovněž jako editorka a scenáristka výstavních projektů. Je autorkou nebo spoluautorkou řady knižních publikací, například Jestlipak víte, kdo je lyrik? (2022), Meziválečná česká a slovenská žurnalistika (1918–1938) (2019), Česká publicistika mezi dvěma světovými válkami (2017) a Válečné dětství a mládí (1939–1945) v literatuře a publicistice (2016).

 

 

 

Návrh bez názvu (22)

 

 

Jitka Esserová

Editorka a autorka, nadšená amatérská cyklistka. Vystudovala bohemistiku na Filozofické fakultě UK v Praze a na School of Slavonic and East European Studies v Londýně. Zajímá se o dětské čtenářství, pracuje jako redaktorka dětských knih na volné noze a příležitostně překládá z angličtiny. V nakladatelství Běžíliška vyšla její knížka pro děti Jak se mluví s královnou.

 

 

 

 

 

 

 

Markéta Hejkalová

Narozena 1960. Spisovatelka, nakladatelka a překladatelka finské literatury. Pracovala jako konzulka na českém velvyslanectví v Helsinkách a byla členkou světového výboru PEN klubu. Žije v Havlíčkově Brodě, kde každoročně pořádá Podzimní knižní veletrh. Napsala řadu knih, které byly přeloženy do několika světových jazyků. Naposledy vydala romány Dům pod náměstím (2022) a Století na vlnách (2023). Pro děti napsala knihy Šli myšáci do světa (1994), Hejkal se nesmí bát (2019) a Kdo se ztratil v Laponsku (2025).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Radim Kopáč
Český literární a výtvarný kritik, publicista, editor a redaktor. Vystudoval žurnalistiku a mediální komunikaci na FSV UK. Spoluzaložil internetový časopis Dobrá adresa, působil v redakci Českého rozhlasu Vltava, byl šéfredaktorem Portálu české literatury a editorem časopisu Živel, od roku 2010 pracuje v oddělení literatury a knihoven MK ČR. Uspořádal několik antologií, vydal několik knih, naposledy Nevěstince a nevěstky (s J. Schwarzem, 2013). Spolupracoval na přípravě almanachu M20 vydanému ke 20 letům nakladatelství Meander.
 
 
 
 
 
 
 
 
  
Radek Malý
Narozen 1977. Básník a překladatel. V Olomouci vystudoval germanistiku a bohemistiku a dosáhl doktorátu, živí se jako redaktor, překladatel a externí učitel na VŠ. Poezii, překlady, studie a recenze hojně publikuje i časopisecky. Připravuje vlastní antologie německé expresionistické poezie. S vlastní poezií uspěl v překladech do němčiny i v zahraničí. Píše rovněž pro děti, spolu s Hanou Mikulenkovou je autorem učebnic českého jazyka a literatury pro první stupeň základní školy, a především autorského Slabikáře s ilustracemi Matěje Formana (2004). V nakladatelství Meander vydal podzimní příběh František z kaštanu, Anežka ze slunečnic ilustrovaný Galinou Miklínovou a sbírku poezie Kam až smí smích, kterou ilustrovala Anna Neborová; dále učiteli oceňovaný Poetický slovníček dětem v příkladech, Příhody matky Přírody a leporelo Počítaní oveček.
 
 
 
 
 
 
 
 
Jan Nejedlý

Narozen 1968 v Rychnově nad Kněžnou. Studia na Pedagogické fakultě UK ani na DAMU nedokončil. Působil jako televizní režisér. Od roku 1995 se živí jako reklamní textař, esejista, básník, prozaik a dramatik. Do konce roku 2006 publikoval pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic většinu svých sbírek i próz. Když byl ještě malý chlapec, maminka pro něj vymýšlela pohádky o víle Zpěválce poletující vesmírem v raketě vydlabané z vlašského ořechu a podobné fantazky. Tím v něm roztočila setrvačník imaginace, který se dodnes nezastavil. Je autorem populární knižní série o jezevci Chrujdovi (ilustrace Lucie Dvořáková) a dlouhé řady dalších knižních titulů pro děti a mládež, například Mrkev ho vcucla pod zem, Fíla, Žofie a Smaragdová deska, O díře z trychtýře, Faustův dům a díra do stropu, Tři malostranští kostlivci nebo pentalogie H2O (ilustrace Galina Miklínová)

 

 

 

 

 

Jitka Nešporová

Narozena 1982 v Sušici. Vystudovala bohemistiku a překladatelství/tlumočnictví na FF UK. Působí v Rakouském kulturním fóru Praha. Překládá německojazyčnou beletrii (mj. Jacob se odhodlá milovat Catalina Doriana Florescu, Ten den Angeliky Overath, Zimní včely a Mutabor Norberta Scheuera), pracuje jako literární redaktorka a publicistka, od roku 2009 úzce spolupracuje s literárním časopisem iLiteratura, kde je těžištěm její práce vedle německy psané literatury také tvorba pro děti a mládež.

 

 

 

 

 

 

Milena Šubrtová 

Vystudovala bohemistiku na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem, po roce 1989 přešla na Masarykovu univerzitu v Brně, kde dnes působí jako docentka Katedry českého jazyka a literatury. Soustavně se zaměřuje na literaturu pro děti a mládež, sleduje zejména témata smrti a hendikepu a propojení textu a obrazu v autorské knize. Je autorkou nebo spoluautorkou řady odborných publikací, jako Tematika smrti v české a světové próze pro děti a mládež (2007), Pohádkové příběhy v české literatuře pro děti a mládež 1990–2010 (2011) a Slovník autorů literatury pro děti a mládež II: Čeští spisovatelé (2012).

 

 

 

Michaela Vetešková

Pochází ze Vsetína, vystudovala FF UP Olomouc, žije s rodinou v Praze. Vysokoškolská pedagožka, novinářka a spisovatelka. V současné době pracuje jako vedoucí kulturního zpravodajství Českého rozhlasu a učí na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého na Katedře komunikace Ateliéry a semináře rozhlasové tvorby. Pro děti napsala knihy reportážních pohádek Jak maminka vylezla na strom (2011) a Jak maminka vylezla na věž (2012) a knížku pohádek pro nejmenší O Picimínkovi a Vlakáčkovi (2015). Většinu jejich pohádkových příběhů převedli dramaturgové Českého rozhlasu do zvukové podoby. Knihou Jak maminka vyprávěla o 20. století pokračuje v tradici reportážních pohádek (2018, ilustrace Lenka Jasanská). Na publikaci navázalo rozšířené vydání Jak maminka vyprávěla o Československu (2019, ilustrace Lenka Jasanská). Kniha v jedenácti pohádkách mapuje jedinečnou historii Československa od jeho vzniku po rozdělení v roce 1993. V roce 2020 vydala knihu pro nejmenší Velké putování malé slepice (ilustrace Rudolf Mareš), v roce 2024 publikovala knihu pro děti Strela, kterou vzdává poctu luxusnímu prvorepublikovému vlaku Slovenská strela, zapomenutému vsetínskému vynálezci Josefu Sousedíkovi a valašskému kraji. Dále sklízí úspěchy s vlastním autorským projektem mediální výchovy Dílna malého novináře. Je autorkou vůbec prvního pracovního sešitu mediální výuky pro první stupeň základních škol Příručka malého novináře. V současné době je také lektorkou Dílny malého novináře pro pedagogy.

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola