Autorské čtení s vybraným autorem / autorkou
Máte zájem o autorské čtení populárního spisovatele/spisovatelky knížek pro děti? Pro větší, menší, nejmenší? Ve vaší škole či knihovně, anebo v našem Centru české dětské knihy?
📘 PROGRAM PRO DĚTI 3+
⏰ 60 až 90 min.
📍 Centrum české dětské knihy, případně vámi zvolená lokalita
🧒 🧒🏻 pro skupinu max. 20 dětí (větší skupina vzhledem ke kapacitě našeho prostoru po předchozí domluvě)
Kategorie: | Nabízíme |
---|
Pak si vyberte autora či autorku a dejte nám vědět!
Ivan Binar
Narozen 1942. Český spisovatel a překladatel, studoval češtinu, dějepis a výtvarnou výchovu na Pedagogickém institutu v Ostravě a později vyučoval na základní škole. Souběžně pracoval v zájmovém centru mládeže, redigoval časopis Tramp a publikoval v řadě dalších časopisů, např. v Mladém světě. Významně se podílel na ostravském studentském divadle Pod okapem (později Waterloo). V roce 1971 byl zatčen a odsouzen za pobuřování, kterého se měl dopustit při muzikálu Syn pluku. Vězněn byl až do roku 1973, po návratu se stal ineditním spisovatelem a byl zaměstnán v několika manuálních profesích. O čtyři roky později emigroval do Rakouska, kde působil jako překladatel a restaurátor keramiky. V roce 1983 se přestěhoval do Mnichova, kde se stal redaktorem rádia Svobodná Evropa. Roku 1994 se vrátil do Prahy, kde se stal spisovatelem na volné noze. V letech 2003–2004 byl předsedou Obce spisovatelů České republiky. Nakladatelství Meander vydalo Binarovy knihy Bibiana píská na prsty (ilustrace Veronika Podzimková) a Kráva a dědeček (ilustrace Eva Sýkorová-Pekárková).
Jitka Esserová
Editorka a autorka, nadšená amatérská cyklistka. Vystudovala bohemistiku na Filozofické fakultě UK v Praze a na School of Slavonic and East European Studies v Londýně. Zajímá se o dětské čtenářství, pracuje jako redaktorka dětských knih na volné noze a příležitostně překládá z angličtiny. V nakladatelství Běžíliška vyšla její knížka pro děti Jak se mluví s královnou.
Daniela Fischerová
Narozena 1948. Vystudovala dramaturgii a scenáristiku na FAMU. Od poloviny 70. let se věnovala básnické a prozaické tvorbě pro děti a tvorbě dramatické. Uplatnila se jako autorka scénářů celovečerních i televizních filmů. Těžištěm její tvorby však zůstávají dramata a rozhlasová tvorba, za něž získala řadu literárních cen. Napsala mnoho knížek pro děti, v nakladatelství Meander vyšly její Duhové pohádky (ilustrace Irena Šafránková) a sbírky hravých básní Milion melounů (ilustrace Irena Šafránková), Tetovaná teta (ilustrace Jaromír Plachý), Ochechule s ukulele, Vúdúlínek a Pták Noh a ptáček Nožička (ilustrace Jakub Kouřil), Strakaté uši a sušení padouši (ilustrace Daniel Michalík). Pro nejmenší děti napsala verše Plác – tác – bác, Bum bum tydlidum, Uspávanky a vstávanky a Nevídaná podívaná.
Sylva Fischerová
Narozena 1963. Narodila se v Praze, do osmnácti let žila v Olomouci, poté odchází na studia do Prahy. Působí v Ústavu řeckých a latinských studií FF UK. Vydala řadu básnických sbírek, několik povídkových souborů a prozaických knih. Její verše i prózy byly přeloženy do řady jazyků, dvě alba z jejích básnických textů vydala Monika Načeva. V roce 2018 se stala první básnířkou města Prahy. Pro děti napsala knihy Júla a Hmýza, Egbérie a Olténie a O Jamce a Krmce.
Markéta Hejkalová
Narozena 1960. Spisovatelka, nakladatelka a překladatelka finské literatury. Pracovala jako konzulka na českém velvyslanectví v Helsinkách a byla členkou světového výboru PEN klubu. Žije v Havlíčkově Brodě, kde každoročně pořádá Podzimní knižní veletrh. Napsala řadu knih, které byly přeloženy do několika světových jazyků. Naposledy vydala romány Dům pod náměstím (2022) a Století na vlnách (2023). Pro děti napsala knihy Šli myšáci do světa (1994), Hejkal se nesmí bát (2019) a Kdo se ztratil v Laponsku (2025).
Pavel Hrnčíř
Narozen 1965. Vystudoval knihovnictví na Univerzitě Karlově v Praze. Od roku 1994 působí v diplomatických službách. Podobně jako většina průměrných Čechů nebo Japonců procestoval kus světa. Nejprve se vypravil s rodiči do Bulharska, později úplně sám autostopem do Plzně. Jeho zájem o lidská práva a humanitární pomoc ho zavedl například do barmských utečeneckých táborů v Thajsku nebo do Afriky, kde se zúčastnil volebních pozorovatelských misí v Pobřeží slonoviny a v Tunisku. Je zapřisáhlým pacifistou a podezřelí mu jsou i myslivci s nabitými puškami. Myslí si, že bychom měli jíst více zeleniny, ale přiznává, že by měl začít hlavně u sebe. Pro děti napsal knihy Komínek a Budíček (2007), Mámo, táto, pojďte si hrát na balón (2010) a Plechová Mína (2012). Má dvě dcery, žije v Praze.
František Kalenda
Narozen 1990. Věnuje se cestování, překládání z angličtiny, francouzštiny a portugalštiny, a především psaní: povídek, fejetonů a knih. Povídky píše od dětství, v roce 2011 debutoval historickým románem Despota. V roce 2012 začal s psaním příběhů pro děti na pokračování s názvem Kocour, pes a sirotek. Bydlí v blízkosti bývalého přemyslovského hradiště v Roztokách u Prahy, o kterých také často píše. Miluje Olomouc, Prahu a všechna města s podobně působivou historickou atmosférou. Během svých cest navštívil drtivou většinu Evropy, Izrael a další státy Blízkého východu.
Robin Král
Narozen 1981. Absolvent oboru estetika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a oboru tvorba textu a scénáře na Vyšší odborné škole při Konzervatoři Jaroslava Ježka. Kromě básniček pro děti i dospělé píše především písňové texty. Spolupracuje například s Divadlem Spejbla a Hurvínka nebo s kapelou Toxique. S jeho tvorbou pro děti se čtenáři mohli setkat v časopisech Sluníčko a Můj Vláček. Vydal mimo jiné knihy Na pouti, Ať žije královna!, Na hřiště!, Adam mezi dinosaury, Anežka a noční zoo, Opatrně na to mrně, Bydlíme hned vedle zoo a Jsou tam kuny.
Radek Malý
Narozen 1977. Básník a překladatel. V Olomouci vystudoval germanistiku a bohemistiku a dosáhl doktorátu, živí se jako redaktor, překladatel a externí učitel na VŠ. Poezii, překlady, studie a recenze hojně publikuje i časopisecky. Připravuje vlastní antologie německé expresionistické poezie. S vlastní poezií uspěl v překladech do němčiny i v zahraničí. Píše rovněž pro děti, spolu s Hanou Mikulenkovou je autorem učebnic českého jazyka a literatury pro první stupeň základní školy, a především autorského Slabikáře s ilustracemi Matěje Formana (2004). V nakladatelství Meander vydal podzimní příběh František z kaštanu, Anežka ze slunečnic ilustrovaný Galinou Miklínovou a sbírku poezie Kam až smí smích, kterou ilustrovala Anna Neborová; dále učiteli oceňovaný Poetický slovníček dětem v příkladech, Příhody matky Přírody a leporelo Počítaní oveček.
Marka Míková
Narozena 1959. Říká o sobě: "Než jsem se stala babkou, byla jsem holkou. Narodila jsem se v Českých Budějovicích, ale od svých dvou let žiju v Praze. Když mi bylo sedmnáct let, hrála jsem princeznu Růženku ve filmu Jak se budí princezny a píchla jsem se do prstu. Naštěstí jsem neusnula, ale šla jsem studovat na DAMU a stala se režisérkou. Vymýšlet divadlo (a pak v něm také sama hrát) mě ohromně baví. S velkou radostí chodím také spolu s kamarády navštěvovat nemocné děti a hrát pro ně s Loutkami v nemocnici. Ráda skládám básničky, texty, píšu knížky pro děti a taky občas hraju a zpívám v kapele Zuby nehty. Mám čtyři děti a šest vnoučat. Teda zatím. Jsem šťastná na světě." Vydala oceňované tituly, jako Škvíry, JO537, Kabát a kabelka, Babky, Mrakodrapy, Kluk v ohni, Papouščí leporelo nebo Stromy, kořeny a kluk.
Iva Mrkvičková
Narozena 1977 v Písku. Po doktorském studiu bohemistiky učila slyšící i neslyšící děti češtinu. Přednášela univerzitním studentům o tom, jak češtinu učit, pro rozvoj dětského čtenářství a tvořivého psaní začala psát doplňovací příběhy. V současnosti bydlí v Mokrém a na volné noze se věnuje psaní, rodině a dívání se na svět zblízka. Má slabost pro netopýry, Šumavu, Norsko, psaní brkem, dřevěné domy a barefoot boty. Od dětství je její nejoblíbenější knížkou Tati, tobě přeskočilo a nejoblíbenější lidskou vlastností laskavost. Žije u lesa s manželem, dvěma dětmi, psem a kočkou. Dokud ji zima nezažene ke kamnům, tak v lese i píše. Tak vznikly Psí historky (2014), povídky (Čudlík, Červené boty, se Z. Hlouškovou, 2014; Sver, 2017), doplňovací příběhy pro děti Pipin, Týna a... (2016) a Dobrodružství pana... (2017), dále rozhlasová hra Hvězdopravec (2017) a dvojice titulů pro nakladatelství Meander: Maja a Kim, a Kryštofe, hoď mi žlutou.
Petr Nikl
Narozen 1960 ve Zlíně v rodině akademického malíře a designérky hraček. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu Uherské Hradiště a AVU v Praze v ateliéru Arnošta Paderlíka a Jiřího Ptáčka. Tehdy již inspirován básněmi Christiana Morgensterna psal své první texty, tiskl k nim cykly mezzotint a kreslil volné ilustrace. Knihařil makety knížek, vymýšlel nonsensové pohádky a písně. S přáteli, jejichž výtvarné pokusy přerostly v divadelní performance, založil v roce 1985 loutkový spolek Mehedaha. V roce 1987 spoluzaložil uměleckou skupinu Tvrdohlaví. Je držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého (1995). Umělecky je všestranný: maluje, kreslí, loutkaří, hraje, píše, zpívá. Je autorem koncepce interaktivních výstav Hnízda her (Rudolfinum, 2000), Krajina fantazie a hudby (Expo 2005 v japonském Aichi), Orbis Pictus a Labyrint světa. Pro Meander, v němž začal vydávat své autorské knihy (Pohádka o Rybitince, O Rybabě a mořské duši, Lingvistické pohádky, Záhádky, Jělěňovití, Blázníček, Přeshádky, Žlutí lvi, Divňáci Ňjújorku, Jiné taje opic, Jinotaje opic, Foukací povídky a Hudebníček), vytvořil logo umělecké edice Modrý slon a ilustroval Legendu o Golemovi Ivy Pecháčkové.
Markéta Pilátová
Spisovatelka, novinářka, překadatelka ze španělštiny a portugalštiny, rodačka z Kroměříže, vystudovaná hispanistka. Píše pro dospělé i pro děti (například tituly Holčička ze známky, Kuna z Brna, Veverka z Vamberka, Bába Bedla, Papírový Pepíno, Kiko a tajemství papírového motýla, Víla Vivivíla a piráti Jižního moře). Za své knihy získala ocenění Zlatá stuha, Cenu dětského srdce SUK a Cenu beProud. Třikrát byla nominována na cenu Magnesia Litera a Cenu Josefa Škvoreckého. Dvě její knihy pro děti byly zařazeny do prestižního mezinárodního katalogu The White Raven a do českého katalogu Nejlepší knihy dětem. Její romány byly přeloženy do dvanácti světových jazyků. Když zrovna knihy nepíše, předčítá z nich českým i zahraničním čtenářům v knihovnách, ve školách a na festivalech.
Petr Stančík
Narozen 1968 v Rychnově nad Kněžnou. Studia na Pedagogické fakultě UK ani na DAMU nedokončil. Působil jako televizní režisér. Od roku 1995 se živí jako reklamní textař, esejista, básník, prozaik a dramatik. Do konce roku 2006 publikoval pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic většinu svých sbírek i próz. Když byl ještě malý chlapec, maminka pro něj vymýšlela pohádky o víle Zpěválce poletující vesmírem v raketě vydlabané z vlašského ořechu a podobné fantazky. Tím v něm roztočila setrvačník imaginace, který se dodnes nezastavil. Je autorem populární knižní série o jezevci Chrujdovi (ilustrace Lucie Dvořáková) a dlouhé řady dalších knižních titulů pro děti a mládež, například Mrkev ho vcucla pod zem, Fíla, Žofie a Smaragdová deska, O díře z trychtýře, Faustův dům a díra do stropu, Tři malostranští kostlivci nebo pentalogie H2O (ilustrace Galina Miklínová).
Marek Toman
Narozen 1967. Spisovatel a publicista. Jako spisovatel se věnuje především historickým románům s přesahem do současnosti a knihám pro děti. Vystudoval FF UK, pracoval v Českém rozhlase, od roku 1997 působí na MZV ČR. Výběrová bibliografie: Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese (2014), Chvála oportunismu (2016), Neptunova jeskyně (2018), Oko žraloka (2018), Panna (2022), České sklo (2024). V knize pro děti Cukrárna U Šilhavého Jima (2018) vypráví o statečné knihovnici, která mezi zálesáky propaguje krásy literatury. Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse (2019) líčí, jak hoch z dobré rodiny musí pro pirátského kapitána znovu napsat jeho lodní knihovnu. Trilogii příběhů propagujících četbu a čtenářství završuje titul Nožička a Wohryzek (2022); v pátrání po uneseném tatínkovi pomáhají K. Čapek, F. Kafka a J. Hašek. Pro komiks Odsunuté děti o příbězích dětí odsunutých sudetských Němců (2021) napsal scénáře. S nadací Post Bellum spolupracuje na dalších projektech. Vystupuje v knihovnách, školách a na festivalech v České republice a v zahraničí, a to jak s autorskými čteními, tak se svým Divadlem Čučka. Jeho knihy pro dospělé a pro děti získaly vícero literárních ocenění a byly přeloženy do deseti jazyků. V publicistice se věnuje zejména rozhovorům se spisovateli a recenzím knih, trvale spolupracuje s kulturním magazínem Uni a s webem iLiteratura.
Petr Tureček
Narozen 1990 v Pelhřimově. V současnosti se živí jako evoluční biolog. Se svojí vědeckou prací se účastnil mnoha tuzemských i mezinárodních konferencí a publikoval různé vědecké práce. V minulosti se pokoušel proslavit jako zpěvák, kytarista, básník, muzejní výtvarník, stand-up komik a grafik. Pokud neuspěje jako spisovatel, pokusí se proslavit jako filosof, konceptuální umělec, meteorolog, kuchař nebo úhlavní nepřítel vos. Nejraději by byl trenérem (opravdových) pokémonů nebo osvíceným diktátorem, ale to asi nevyjde. Je maskotem politické strany Nominalisté. Pozdní mládí prožil v umělecké skupině Blázni.cz. Kniha Vlasy se vrací je autorovou prozaickou prvotinou, ve které s lehkostí propojuje své odborné znalostmi se zkušenostmi s dětmi a mládeží, které načerpal i ve skautských kruzích, a přináší tak mládeži originální, čtivý a aktuální text.
Michaela Vetešková
Pochází ze Vsetína, vystudovala FF UP Olomouc, žije s rodinou v Praze. Vysokoškolská pedagožka, novinářka a spisovatelka. V současné době pracuje jako vedoucí kulturního zpravodajství Českého rozhlasu a učí na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého na Katedře komunikace Ateliéry a semináře rozhlasové tvorby. Pro děti napsala knihy reportážních pohádek Jak maminka vylezla na strom (2011) a Jak maminka vylezla na věž (2012) a knížku pohádek pro nejmenší O Picimínkovi a Vlakáčkovi (2015). Většinu jejich pohádkových příběhů převedli dramaturgové Českého rozhlasu do zvukové podoby. Knihou Jak maminka vyprávěla o 20. století pokračuje v tradici reportážních pohádek (2018, ilustrace Lenka Jasanská). Na publikaci navázalo rozšířené vydání Jak maminka vyprávěla o Československu (2019, ilustrace Lenka Jasanská). Kniha v jedenácti pohádkách mapuje jedinečnou historii Československa od jeho vzniku po rozdělení v roce 1993. V roce 2020 vydala knihu pro nejmenší Velké putování malé slepice (ilustrace Rudolf Mareš), v roce 2024 publikovala knihu pro děti Strela, kterou vzdává poctu luxusnímu prvorepublikovému vlaku Slovenská strela, zapomenutému vsetínskému vynálezci Josefu Sousedíkovi a valašskému kraji. Dále sklízí úspěchy s vlastním autorským projektem mediální výchovy Dílna malého novináře. Je autorkou vůbec prvního pracovního sešitu mediální výuky pro první stupeň základních škol Příručka malého novináře. V současné době je také lektorkou Dílny malého novináře pro pedagogy.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.